Вход на сайт

Өрөспүүбүлүкэтээҕи оскуолаҕа киириэн иннинээҕи саастаах оҕолорго "Куолу-2022" күрэс түмүгэ

Кулун тутар 2 күнүгэр Игидэй сиригэр Өрөспүүбүлүкэтээҕи оскуолаҕа киириэн иннинээҕи саастаах оҕолорго "Куолу-2022" тохсус төгүлүн ыытылынна.Күрэххэ барыта 12 оҕо Муоматтан,Сунтаартан,Горнайтан,Мэҥэ-Хаҥаластан,Тааттаттан кытыннылар.Маҥнайгы түһүмэххэ оҕолор саха остуоруйатын кэпсээбиттэрин устан ютуб ханаалга укпуттара.Иккис,үһүс түһүмэхтэр билиҥҥи кэм ирдэбилинэн ыраахтан олорон төлөпүөн нөҥүө видеовызовынан сомоҕо домохтору,эргэрбит тыллары быһааран эттилэр.
Курэх тумугэ:
"Бастыҥ куолуһут"- Аргунова Настя, "Сулусчаан"оҕону сайыннарар киин Ытык-Күөл,Таатта улууһа.
1 миэстэ-Ефимова Адриана, И.Н.Гуляев аатынан Туора-Күөл орто оскуолатын иитиллээччитэ, Таатта улууһа.
2 миэстэ-Тарасова Айталыына, "Ромашка" уһуйаан, Горнай улууһа, Өрт с
3 миэстэ- Максимов Андриан, «Хатыҥчаан» уһуйаан Сунтаар улууһа,Бордон с.

 «Куолу-2022» сахалыы тылынан өрөспүүбүлүкээтээҕи  араатардар күрэстэрин түмүгэ

Куолу-2022 өрөспүүбүлүкэтээҕи араатардар күрэстэрэ түмүктэннэ.
Педагогическэй үлэ ветерана, РФ үөрэҕириитин бочуоттаах үлэһитэ,
“Россия бастыҥ учууталлара” Гранын стипендиата, Саха Республикатын
үөрэҕириитин туйгуна, история, обществознание учуутала
Варламова Анна Павловна төрүттээбит "Куолу-2022" өрөспүүбүлүкэтээҕи араатардар күрэстэрэ 26-с төгүлүн үрдүк таһымҥа ыытылынна.
Быйылгы күрэскэ барыта 210 тыл этээччи: Амма, Горнай, Мэҥэ-Хаҥалас, Сунтар, Уус-Алдан Томпо, Муома, Орто-Халыма, Нам, Таатта , Чурапчы, Үөһэ-Бүлүү, Кэбээйи, Нам улуустарыттан, Дьокуускай куораттан кыттыыны ыллылар.
Үгэскэ кубулуйбут тэрээһиҥҥэ нэһилиэк барыта кыттар, ол курдук: дьиэ кэргэн, уһуйаан, алын сүһүөх уолаттара, орто, улахан сүһүөх оскуола оҕолоро, улахан дьон.
Оскуола оҕолорун ортотугар сахалыы, нууччалыы, омуктуу 3 тылынан кытталлар.
Дьүүллүүр сүбэ быһаарыытынан 15 бастыҥ тыл этээччи куйаар ситимин нөҥүө өрөспүүбүлүкэ үгүс улууһуттан муҥутуур кыайыылааҕы талар дебакка күөн көрүстэ. 5 түһүмэхтээх эрийсиилээх күрэс кэнниттэн "Бастыҥ Куолуһут" үрдүк аатын иккис төгүлүн Чурапчы улууһун Болот Боотур аатынан Хатылы орто оскуолатын 10 кылааһын үөрэнээччитэ Николаев Кэнчээри эрэллээхтик сүктэ👏👏👏
I Үрдэл - Лопатина Ариана, Игидэй орто оскуолатын 7 кылааһын үөрэнээччитэ.
II Үрдэл - Капитонов Максим, Дьокуускай куорат 38 нүөмэрдээх оскуолата.
III Yрдэл - Варламова Аня, Игидэй орто оскуолатын 9 кылааһын үөрэнээччитэ
III Үрдэл - Анисимова Күннэй- М.А.Алексеев аатынан интернат лицей 6б кылааһын үөрэнээччитэ

Результаты конкурса юных ораторов "Куолу-2022" на русском языке

2 марта 2022 года в МБОО «Игидейская СОШ имени Э.К. Пекарского» подведены итоги республиканского конкурса юных ораторов «Куолу-2022» на русском языке среди учащихся 5-11 классов. Конкурс проходил в дистанционном формате с 25 по 28 февраля 2022 года. Конкурсанты демонстрировали свои ораторские способности в форме видеоролика.
Всего в конкурсе на русском языке участвовало 49 юных ораторов из Верхневилюйского, Момского, Усть-Алданского, Сунтарского, Кобяйского, Амгинского, Таттинского улусов и города Якутск.
Победители конкурса были определены в следующих возрастных группах: 5-8 классы (юниоры), 9-11 классы (старшая группа).
Юниоры (5-8 классы):
Победитель - «Лучший оратор – 2022» - Кириллина Анна, 5 «Б» класс, МОБУ «Саха гимназия» г. Якутск
1 место - Большакова Селена, 8 класс, Таттинский улус, МБОО «Ытык-Кюельская СОШ №1 имени А.И. Софронова»
2 место - Лазарев Степан, 7 класс, МБОУ «Далырская СОШ», Верхневилюйский улус
2 место – Варламова Мария, 6 класс, МБОО «Игидейская СОШ», Таттинский улус
3 место - Ермолаев Айсаар, 8 класс, Таттинский улус, МБОО «Игидейская СОШ»
3 место - Архипова Анна 8б, МОБУ «Саха гимназия» г. Якутск
3 место - Вырдылин Михаил, 6 класс, Таттинский улус, МБОО «Ытык-Кюельская СОШ №1 имени А.И. Софронова».

 

«Куолу-2022» араатардар республиканскай дистанционнай
 конкурстарын балаһыанньата.

Тэрийээччилэр: Тааттатааҕы үөрэх управлениета, Э.К.Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолата,  АОУ ДПО РС (Я) “Институт развтития образования и повышения квалификации им. С.Н. Донского - II”   

Конкурс ыытыллар күнэ: кулун тутар 2 күнэ 2022с., сарсыарда 10.00 чаастан., Таатта улууһун, Игидэй нэһилиэгэр.

Сыала-соруга:

  • төрөөбүт тылга тапталы иҥэрии;
  • үөрэнээччилэр бэйэлэрин- санааларын дьоҥҥо-сэргэҕэ итэҕэтэр гына, төрөөбүт тылларынан, нуучча, англия тылынан хомоҕойдук этэ үөрэнэллэригэр эйгэни тэрийии;
  • санааны сааһылаан этэргэ, тыл культуратыгар уһуйуу.

 

Үлэлэр олунньу 25 күнүгэр диэри хомуллаллар.

Конкурс хайысхалара:

1.Оскуола иннинээҕи саастаах оҕолорго.

  1. Детсад иитээччилэригэр.

3.Алын сүһүөх уолаттарыгар.

4.Сахалыы тылынан 5-11 кылаас үөрэнээччилэригэр.

5.Нуучча тылынан 5-11 кылаас үөрэнээччилэригэр

6.Английскай тылынан 5-11 кылаас үөрэнээччилэригэр

7.Дьиэ кэргэнинэн.

  1. Улахан дьоҥҥо.

«Куолу-2022» араатардар республиканскай дистанционнай
 конкурстарын балаһыанньата.

Итоги Республиканского конкурса мультимедийных лонгридов «Новогодний карнавал» 🎉

По условиям конкурса участникам необходимо было создать мультимедийный лонгрид на представленную тематику.

Всего на конкурс было прислано 18 работ из 10 образовательных учреждений республики.
По итогам оценки жюри были определены победители и призеры в каждой номинации конкурса:

🟣 «Новогодняя сказка»:
1️⃣ место – Анисимова Руслана, ученица 10 класса МБУ ДО «Интеллектуально - творческий центр "Кэскил" им. Н.И. Протопоповой», Вилюйский район, руководитель Дорофеева Кыдана Владимировна;

2️⃣ место – Борисова Нюргуяна, ученица 6 класса МБОО "Игидейская СОШ имени Э.К. Пекарского" Таттинский улус, руководитель Дягилева Саргылана Семеновна;

3️⃣ место – Иванова Карина, ученица 9 класса МБОУ "Жедайская СОШ" Олекминского района, руководитель Ипатьева Анна Николаевна.

🟣 Мастерская праздника «Чудо новогодней игрушки»:

1️⃣ место – Макарова Екатерина, ученица 2 класса МАУ ДО " ЦДО" г. Мирный, руководитель Исаченко Татьяна Викторовна.

🟣 «Праздничное блюдо»:

1️⃣ место - Макарова Екатерина, ученица 2 класса МАУ ДО " ЦДО" г. Мирный, руководитель Исаченко Татьяна Викторовна;

3️⃣ место – Ефремов Альберт, ученик 9 класса, МБОУ "Юнкюрская СОШ им. В.И. Сергеева" Олекминский район, руководитель Рабогашвиль Полина Сергеевна.

🟣 «Новогодние традиции нашей семьи»:

1️⃣ место – Афанасьева Мария, ученица 6 класса МБОО "Игидейская СОШ имени Э.К. Пекарского" Таттинский улус, руководитель Дягилева Саргылана Семеновна.

Поздравляем победителей и призеров конкурса!
Ссылки на работы победителей:
1)  http://dyagilevass.tilda.ws/tunuin
2) http://dyagilevass.tilda.ws/afanasyevamari

Страница 2 из 23

Навигация

Главная >>

Об организации >>

Учителям >>

Учащимся >>

Родителям >>

ОСТАВАЙСЯ НА СВЯЗИ

 
Наверх