Вход на сайт

Sample Data-Articles

 

АЛЫН СҮҺҮӨХ УОЛАТТАРЫГАР КЭТЭХТЭН ӨРӨСПҮҮБҮЛҮКЭТЭЭҔИ «КУОЛУ-2021»  АРААТАРДАР КҮРЭҺИН  ТҮМҮК БОРОТОКУОЛА

Кыттааччы
аата, араспаанньата

Кы

лааһа

Улууһа, оскуолата

Салайааччы

Уопсай

баала

Түмүк

1

Спиридонов Проня

3 «в»

Дьокуускай куорат 17 №-дээх орто оскуолата

Попова Ольга Прокопьевна

75

Кылаан кыайыылаах

«Бастыҥ куолуһут»

2

Богданов Вася

 

3 «в»

Таатта улууһун А.И. Софронов - Алампа аатынан Ытык - Күөл 1 №-дээх орто оскуолата

Винокурова Валерия Георгиевна

74

I үрдэл

3

Иовлев Лонгин

2

Таатта улууһун Э.К. Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолата

Павлова Евдокия Павловна

72

II үрдэл

4

Дягилев Никита

4

Таатта улууһун Э.К. Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолата

Захарова Александра Ильинична

72

II үрдэл

5

Седалищев Миша

 

3 «в»

Дьокуускай куорат 17 №-дээх орто оскуолата

Попова Ольга Прокопьевна

71

III үрдэл

6

Сыроватский Айтал                                   

2

Таатта улууһун Э.К. Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолата

Павлова Евдокия Павловна

71

III үрдэл

7

Николаев Арсентий

2

Сунтаар улууһун Г.Е. Бессонов аатынан Тойбохой орто оскуолата

Прокопьева Розалия Петровна

70

“Хомоҕой тыллаах”

8

Федоров Максим

3 «в»

Таатта улууһун А.И. Софронов - Алампа аатынан Ытык - Күөл 1 №-дээх орто оскуолата

Винокурова Валерия Георгиевна

69

“Кэрэхсэбиллээх кэпсээччи”

9

Потапов Слава

3

Таатта улууһун Э.К. Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолата

Антоева Лариса Ивановна

69

“Кэскиллээх куолуһут”

10

Левин Герман

4

Кэбээйи орто оскуолата

Терехова Антонина Петровна

68

“Кэрэхсэбиллээх кэпсээччи”

11

Михайлов Албан

 

4 «б»

А.Г уонна Н.К. Чиряевтэр ааттарынан Докуускай куораттааҕы национальнай гимназия

Холмогорова Анна Андреевна

68

“Cэргэх сэһэнньит”

12

Табунанов Арылхан

2 «б»

Таатта улууһун А.И. Софронов - Алампа аатынан Ытык - Күөл 1 №-дээх орто оскуолата

Алексеева Марина Васильевна

68

“Кэскиллээх куолуһут”

13

Тистяхов Айыллаан

3

Г.Д. Бястинов-Бэс Дьарааһын аатынан Чымынаайы орто оскуолата

Кондакова Марина Ивановна

67

“Кэскиллээх куолуһут”

14

Кондаков Юра

2

Г.Д. Бястинов-Бэс Дьарааһын аатынан Чымынаайы орто оскуолата

Варламова Татьяна Спиридоновна

67

“Кэскиллээх куолуһут”

15

Аввакумов Дьулус

3

Таатта улууһун П.А.Ойуунускай аатынан Чөркөөх орто оскуолата

Лукачевская Мотрена Васильевна

67

“Кэскиллээх куолуһут”

 

Итоги республиканского конкурса ораторов "Куолу-2021" на русском языке

Юниоры (5-7 кл.)

Фамилия, имя

Класс

Школа, улус

Место

1

Николаева Татьяна

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

Победитель «Лучший оратор»

2

Черепанов Тимур

6

МБОУ Бордонская СОШ Сунтарский улус

1 место

3

Варламова Маша

5

ИСОШ

2 место

4

Сосина Элина

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

3 место

5

Шумилова Алгыстаана

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

Номинация «Красивый русский язык»

6

Туласынов Эдик

5

Ыксош1

Номинация «Убедительная речь»

7

Гундарева Айлина

6

МБОУ «Намская СОШ2»

Номинация «Красивый русский язык»

8

Новгородов Эдуард

6 класс

МБОУ Чакырская СОШ Амгинский улус

Номинация «Убедительная речь»

9

Ермолаев Айсаар

7

ИСОШ

Номинация «Оригинальная речь»

10

Тоноев Эрхан

5

Ыксош1

Номинация «Оригинальная речь»

 

Старшая группа (8-11 кл.)

ФИ

 

Школа

Место  

1

Винокурова Маиза

10

Атамайская СОШ им. В.Д.Лонгинова            Горный улус

Лучший оратор

2

Захарова Айгуль

9

ИСОШ

1 место

3

Дягилев Максим

11

ИСОШ

2 место

4

Петров Ян

 

10

Черкёхская СОШ им.П.А. Ойунского

3 место

5

Левичкова Лилана

10

кобяй

Номинация «Оригинальная речь»

6

Павлов Василий

9

МБОУ Бордонская СОШ Сунтарский улус

Номинация «Убедительная речь»

7

Дьяконова Дайаана Павловна

10

МБОУ «Тыайиская СОШ им.Н.Х. Дьяконова

Кобяйский улус

Номинация «Оригинальная речь»

8

Старостина Дуня

Ыксош1

Номинация «Красивый русский язык»

9

Захарова Маша

9

ИСОШ

Номинация «Убедительная речь»

10

Захарова Милена

 

8

МБОО «Туора-Кюельская СОШ имени Ивана Николаевича Гуляева»

Номинация «Оригинальная речь»

11

Филиппова Юлия Васильевна

10

МБОО «Баягинская средняя общеобразовательная школа им. И.М. Хатылаева»

Номинация «Оригинальная речь»

12

Габышева Уйгулаана

8

ИСОШ

Номинация «Красивый русский зык».

 

 

 

Куолу на русском языке

5-7 кл

Фамилия, имя

Класс

Школа, улус

Место

1

Туласынов Эдик

5

Ыксош1

Номинация «Убедительная речь»

2

Новгородов Эдуард

6 класс

МБОУ Чакырская СОШ Амгинский улус

Номинация «Убедительная речь»

3

Черепанов Тимур

6

МБОУ Бордонская СОШ Сунтарский улус

1 место

4

Сосина Элина

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

3 место

5

Шумилова Алгыстаана

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

Номинация «Красивый русский язык»

6

Николаева Татьяна

6

МБОУ «Вилюйская гимназия им. И.Л.Кондакова»

Победитель «Лучший оратор»

7

Гундарева Айлина

6

МБОУ «Намская СОШ2»

Номинация «Красивый русский язык»

8

Варламова Маша

5

ИСОШ

2 место

9

Ермолаев Айсаар

7

ИСОШ

Номинация «Оригинальная речь»

10

Тоноев Эрхан

5

Ыксош1

Номинация «Оригинальная речь»

 

8-11 кл

            Максимум 5 баллов  8-11 кл

ФИ

 

Школа

Место  

1

Старостина Дуня

Ыксош1

Номинация «Красивый русский язык»

2

Дьяконова Дайаана Павловна

10

МБОУ «Тыайиская СОШ им.Н.Х. Дьяконова

Кобяйский улус

Номинация «Оригинальная речь»

3

Левичкова Лилана

10

кобяй

Номинация «Оригинальная речь»

4

Павлов Василий

9

МБОУ Бордонская СОШ Сунтарский улус

Номинация «Убедительная речь»

5

Дягилев Максим

11

ИСОШ

2 место

6

Захарова Айгуль

9

ИСОШ

1 место

7

Захарова Маша

9

ИСОШ

Номинация «Убедительная речь»

8

Захарова Милена

 

8

МБОО «Туора-Кюельская СОШ имени Ивана Николаевича Гуляева»

Номинация «Оригинальная речь»

9

Филиппова Юлия Васильевна

10

МБОО «Баягинская средняя общеобразовательная школа им. И.М. Хатылаева»

Номинация «Оригинальная речь»

10

Петров Ян

 

10

Черкёхская СОШ им.П.А. Ойунского

3 место

11

Винокурова Маиза

10

Атамайская СОШ им. В.Д.Лонгинова            Горный улус

Лучший оратор

12

Габышева Уйгулаана

8

ИСОШ

Номинация «Красивый русский зык».

 

  • Саха литературатыгар бастакынан күлүү кыымын сахпыт суруйааччы, кэпсээнньит, хоһоонньут, очеркист, саха фольклорун чинчийээччи Н.Д. Неустроев төрөөбүтэ 125 сылыгар П.А. Ойуунускай аатынан литературнай музей ахсынньы 1 к. – 12 күннэригэр суруйааччы айымньыларынан өрөспүүбүлүкэтээҕи уус-уран ааҕыы куонкуруһун куйаар ситиминэн ыытта. Барыта 20 ааҕааччы – 2 кылаас оҕотуттан 72 сааһыгар диэри эбэлэр, эһэлэр, ийэлэр, оҕолор олус үчүгэйдик ааҕан кытыннылар.
    Бу куонкуруска суруйааччы “Балыксыт”, “Ыйдаҥа”, “Куттал”, “Муммут оҕо кэпсээнэ”, “Сэмэнчик”, “Куттал”, “Куттаммыт”, “Омоҕой Эллэй икки” кэпсээннэриттэн, “Кукаакы кулуба” кэмиэдьийэтиттэн уонна “Доҕорбор”, “Песня птички”, “Маленький герой” хоһоонноруттан аахтылар.
    Ол курдук, бу күрэххэ кыттыбыт дьон ааттара: Борисов А., ИРЛ 10 кылааһын үөрэнээччитэ; В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолатын 8 а кылааһын үөрэнээччилэрэ “Кукаакы кулубаны” оруолунан аахпыттар, Майа оскуолатын 8 а кылааһын үөрэнээччитэ Ефимова Л.; Гоголев Дима Уус Таатта оскуолатын 10 кылааһын үөрэнээччитэ; Маркова Лиана Игидэй орто оскуолатын 2 кылааһын үөрэнээччитэ; Андросова Л.В., 72 саастаах, Матаннанова М.П. Игидэй олохтоохторо; Лира Аргунова Игидэй оскуолатын 6 кыл.үөрэнээччитэ; Чурапчыттан В.С. Яковлев-Далан аатынан Кытаанах орто оскуолатын үөрэнээччилэрэ Н.Д. Неустроев "Кукаакы Кулуба" комедиятыттан быһа тардан аахтылар: Кулуба - Денис Борисов, Иитиэх уол - Миша Аржаков, Марыына - Диана Чохова, салайааччылара саха тылын уонна литературатын учуутала Ольга Романовна Аржакова; Дьокуускай к.18 №дээх оскуолатын 7 в кылааһын үөрэнээччитэ Николаева Алена; Игидэй орто оскуолатын 11 кылааһын үөрэнээччитэ Иванова Милена; Ефимова Варвара Константиновна - Игидэй орто оскуолатын саха тылын, литературатын учуутала; Федорова Яна, Суотту оскуолатын 11 кыл.үөрэнээччитэ, Ядрихинская Ирина Романовна, Суотту орто оскуолатын саха тылын, литературатын учуутала; Сивцев Василий Николаевич, Хамаҕатта оскуолатын саха тылын, литературатын учуутала; Габышева Уйгулаана, Игидэй оскуолатын 8 кыл.үөрэнээччит
     
 
Прокопьева В.Н., Кэбээйи олохтооҕо; Шадрин Алеша, Дьокуускай куораттааҕы 23 №дээх оскуола 2 кылааһын үөрэнээччитэ; Гермогенов Валера, Майа оскуолатын 6 в кыл.үөрэнээччитэ; Аргунова М.И., Игидэйдээҕи "Теремок” оҕо саадын сүрүннүүр иитээччитэ.
Дьүүллүүр сүбэ айымньыны дорҕоонноохтук, иэйиилээхтик ааҕалларын көрөн-истэн баран, маннык түмүгү таһаарда: *Оҕолорго* --- *Борисов Алексей,* Республиканскай лицей 10 кыл.үөрэнээччитэ, “Кукаакы кулуба” кэмиэдьийэ - 1 миэстэ; *Габышева Уйгулаана*, Игидэй орто оскуолатын 8 кылааһын үөрэнээччитэ, “Ыйдаҥа” кэпсээн, -- 2 миэстэ; *Федорова Яна*, Суотту орто оскуолатын 10 кылааһын үөрэнээччитэ, “Куттаммыт” кэпсээн, -- 3 миэстэ; *Лира Аргунова,* Таатта улууһун Э.К.Пекарскай аат. Игидэй орто оскуолатын 6-с кыл. үөрэнээччитэ. “Омоҕой Эллэй икки” – Биһирэбил миэстэ.
*Улахан дьоҥҥо* *--- Сивцев Василий Николаевич,* Нам улууһа Хамаҕатта, “Куттал” кэпсээн – 1 миэстэ; *Прокопьева Вера Николаевна,* Кэбээйи бөһ., “Сэмэнчик” кэпсээн – 2 миэстэ. *Аргунова Мария Ивановна*, “Теремок” оҕо уһуйаанын иитээччитэ, Дэбдиргэ бөһ., “Куттаммыт” кэпсээн – 3 миэстэ, *Андросова Любовь Васильевна,* пед. үлэ бэтэрээнэ, Дэбдиргэ бөһ., “Ыйдаҥа” – Биһирэбил миэстэ.
Э.К. Пекарскай аатынан Игидэй орто оскуолатын саха тылын, литературатын учууталыгар Ефимова Варвара Константиновнаҕа, үөрэнээччилэри эрэ буолбакка, нэһилиэгин дьонун түмэ тардан, барыта 8 киһини күрэххэ көҕүлээн кытыннарбытыгар дириҥ махталбытын биллэрэбит. Кыттыбыт дьоҥҥо өссө да ааҕыыны көҕүлээҥ, сахабыт литературатын баай тылын-өһүн сомсон ыччакка, оҕоҕо тарҕатаргытыгар баҕарабыт.
Дьүүллүүр сүбэҕэ үлэлээтилэр, ааҕыыны сыаналаатылар: Саха театрын артыыһа – Легантьева Т.Г., Литературнай музейтан Дохунаев Е.В., Иванова Л.Н.